Na wakacje: Bułgaria

Przewodnik turystyczny: Bułgaria

Pogoda w Bułgaria

Częściowe zachmurzenie
19°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Regiony

Regiony w Bułgarii, które są najbardziej popularne to przede wszystkim region Naddunajski, Staropłaniński, Macedoński, Czarnomorski, Rodopski, Sofijski oraz Tracki. Region Naddunajski kusi pięknem rzeki Dunaj, Staropłaniński bogactwem form krasowych oraz zabytków, a Czarnomorski niezwykłą Warną oraz wspaniałym Słonecznym Brzegiem.

Ośrodki i atrakcje

Warto zobaczyć:
Bułgaria to kraj pełen niesamowitych miejsc. Przepiękna jest jej stolica Sofia, pełna zabytków i klimatycznych restauracji, Melnik - miasto muzeum czy Płowdiw pełen przeuroczych zaułków. Jednym z najsłynniejszych zabytków jest Rilski Monastyr, a dziką przyrodę Bułgarii można poznać na Przylądku Kaliakra. To jednak dopiero początek magicznych zakątków w tym kraju.

Położenie

Geografia i przyroda:
Bułgaria ulokowana jest w Europie Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Bałkańskim. Od północy graniczy z Rumunią, od południa z Turcją i Grecją, na zachodzie z Macedonią oraz Serbią, a na wschodzie z Morzem Czarnym. W Bułgarii Północnej panuje klimat umiarkowany kontynentalny, a w Południowej kontynentalny, który przechodzi w śródziemnomorski. Przyroda jest niezwykle różnorodna - są tutaj zarówno góry, jak i niziny, wąwozy, doliny, hale, laguny, i zatoki.

Historia

Najważniejszym zabytkiem Bułgarii jest Rilski Monastyr, warto jednak zobaczyć także średniowieczną Cerkiew Bojańską, płaskorzeźbę - Jeździec z Madary, wykute w litej skale Cerkwie w Iwanowie, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO czy grobowiec tracki w Swesztari.

Sport i rekreacja

Bułgaria to raj dla miłośników sportów wodnych. Można tu bowiem nurkować bez końca podziwiając bogaty, podwodny świat, surfować, uprawiać wind- i kitesurfing, żeglować czy wybrać się na wycieczkę kajakiem morskim. Oprócz sportów wodnych warto także zrelaksować się przy golfie, poczuć adrenalinę w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych lub wybrać się na górską wędrówkę.

Warto wiedzieć

Informacje praktyczne:
Walutą używaną w Bułgarii jest lev, by się tutaj dostać zaś niepotrzebna jest wiza. Warto uważać na nieuczciwych taksówkarzy i zawsze prosić o wystawienie rachunku (także jadąc pociągiem, czy w momencie zatrzymania przez policję). Wodę zaś najlepiej pić butelkową.

Bułgaria - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  21°C
  opady:
  5.5 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  73%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1010hPa
  wiatr:
  238°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:50
  zach. słońca:
  20:24
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.21°C
  opady:
  0.8 mm
  wiatr:
  157°   19 km/h
  wsch. słońca:
  05:49
  zach. słońca:
  20:25
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.14°C max.19°C
  opady:
  0.7 mm
  wiatr:
  102°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:48
  zach. słońca:
  20:26
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  236°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:47
  zach. słońca:
  20:27
 • Częściowe zachmurzenie
  min.16°C max.25°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  236°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  20:28

Bułgaria - klimat w Bułgaria

Wyszukiwarka wczasów