Na wakacje: Bułgaria

Przewodnik turystyczny: Bułgaria

Pogoda w Bułgaria

Słonecznie
23°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Regiony

Regiony w Bułgarii, które są najbardziej popularne to przede wszystkim region Naddunajski, Staropłaniński, Macedoński, Czarnomorski, Rodopski, Sofijski oraz Tracki. Region Naddunajski kusi pięknem rzeki Dunaj, Staropłaniński bogactwem form krasowych oraz zabytków, a Czarnomorski niezwykłą Warną oraz wspaniałym Słonecznym Brzegiem.

Ośrodki i atrakcje

Warto zobaczyć:
Bułgaria to kraj pełen niesamowitych miejsc. Przepiękna jest jej stolica Sofia, pełna zabytków i klimatycznych restauracji, Melnik - miasto muzeum czy Płowdiw pełen przeuroczych zaułków. Jednym z najsłynniejszych zabytków jest Rilski Monastyr, a dziką przyrodę Bułgarii można poznać na Przylądku Kaliakra. To jednak dopiero początek magicznych zakątków w tym kraju.

Położenie

Geografia i przyroda:
Bułgaria ulokowana jest w Europie Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Bałkańskim. Od północy graniczy z Rumunią, od południa z Turcją i Grecją, na zachodzie z Macedonią oraz Serbią, a na wschodzie z Morzem Czarnym. W Bułgarii Północnej panuje klimat umiarkowany kontynentalny, a w Południowej kontynentalny, który przechodzi w śródziemnomorski. Przyroda jest niezwykle różnorodna - są tutaj zarówno góry, jak i niziny, wąwozy, doliny, hale, laguny, i zatoki.

Historia

Najważniejszym zabytkiem Bułgarii jest Rilski Monastyr, warto jednak zobaczyć także średniowieczną Cerkiew Bojańską, płaskorzeźbę - Jeździec z Madary, wykute w litej skale Cerkwie w Iwanowie, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO czy grobowiec tracki w Swesztari.

Sport i rekreacja

Bułgaria to raj dla miłośników sportów wodnych. Można tu bowiem nurkować bez końca podziwiając bogaty, podwodny świat, surfować, uprawiać wind- i kitesurfing, żeglować czy wybrać się na wycieczkę kajakiem morskim. Oprócz sportów wodnych warto także zrelaksować się przy golfie, poczuć adrenalinę w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych lub wybrać się na górską wędrówkę.

Warto wiedzieć

Informacje praktyczne:
Walutą używaną w Bułgarii jest lev, by się tutaj dostać zaś niepotrzebna jest wiza. Warto uważać na nieuczciwych taksówkarzy i zawsze prosić o wystawienie rachunku (także jadąc pociągiem, czy w momencie zatrzymania przez policję). Wodę zaś najlepiej pić butelkową.

Bułgaria - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  24°C
  opady:
  2.3 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  50%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  169°   13 km/h
  wsch. słońca:
  07:03
  zach. słońca:
  18:58
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.27°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  184°   9 km/h
  wsch. słońca:
  07:04
  zach. słońca:
  18:56
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.18°C max.28°C
  opady:
  5.1 mm
  wiatr:
  289°   13 km/h
  wsch. słońca:
  07:05
  zach. słońca:
  18:54
 • Przejściowe intensywne opady deszczu
  min.15°C max.23°C
  opady:
  1.1 mm
  wiatr:
  278°   17 km/h
  wsch. słońca:
  07:07
  zach. słońca:
  18:52
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  206°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:08
  zach. słońca:
  18:51

Bułgaria - klimat w Bułgaria

Wyszukiwarka wczasów